آموزش نوشتن محتوای سئو شده [قدم به قدم تا تبدیل شدن به یک محتوانویس حرفه ای]

امروز در دکتر مهندس می خواهیم به شما آموزش نوشتن محتوای سئو شده را یاد بدهیم. مقاله ای از جنس تجربه، جهت حرفه ای شدن در محتوانویسی به همراه نکات مهم
محتوا نمایش

آموزش نوشتن محتوا سئو شده طبق آخرین الگوریتم های گوگل

همه ما می دانیم که سئو بیش از 200 فاکتور دارد که اگر هر یک را رعایت کنید، امتیاز بیشتری نزد گوگل دریافت می کنید. یکی از مهمترین فاکتورهایی که خیلی مهم است و اهمیت آن در هر آپدیت گوگل بیشتر می شود، نوشتن محتوای سئو شده طبق آخرین الگوریتم های گوگل است.

تولید محتوای سئو شده چه برای سایت پزشکی و چه دیگر حرفه ها به آموزش‌ های اصولی و علمی  نیاز دارد. شما باید بتوانید مهارت تولید محتوا، اصول و تکنیک های نوشتن محتوا جهت افزایش بازدید و ترافیک سایت، انتخاب کلمات کلیدی، بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت در گوگل، نحوه استفاده از کلمات کلیدی، ثبت وبلاگ یا سایت در گوگل را بیاموزید.  توجه به نیاز های کاربران و بک لینک های سایت رقبا از دیگر اصول مهم جهت تولید محتوا سئو شده است. هر کدام از این مهارت ها را باید به درستی  آموخت تا بتوان نتایج دلخواه را کسب نمود.

در این مقاله تمرکز ما روی سئو محتوا است در ادامه ابتدا نکات سئو محتوا و تولید محتوا خصوصا برای سایت های پزشکی آورده شده است و سپس انواع ابزارها در مراحل مختلف تولید یک محتوا سئو شده از مرحله کیورد ریسرچ تا مرحله آنالیز کپی نبودن محتوا تولید شده را خواهید آموخت.

نحوه تولید محتوا سئو شده

تولید محتوای سئو شده بر حسب نوع کسب و کار و حرفه به شکل‌های متفاوتی باید نوشته شود. به طور حتم نحوه نوشتن محتوای پزشکی با محتوا صنعتی متفاوت خواهد بود، زیرا هر کدام نوع خاصی از نیازهای مخاطبان را هدف قرار می دهند. در واقع وظیفه محتوای سئو شده این است که صنعت و حرفه مورد نظر را بر اساس موضوع بررسی کرده و به خوبی پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. برای نوشتن محتوای سئو شده باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ایده داشته باشید و هدف گذاری کنید

تولید محتوا به هر شکلی که باشد عکس متن و یا فیلم می تواند با روش های خلاقانه ای ترکیب شود تا جذاب تر شده و با بازدید بیشتری روبرو شود.

 • لیستی از موضوعات و عناوین کاربر پسند آماده کنید

نه تنها کلمات کلیدی بلکه فهرست موضوعاتی که محتوا قرار است بر اساس آن ها تهیه شود نیز بسیار مهم است. این موضوعات و عناوین باید با کلمات کلیدی مرتبط بوده و عنوان و موضوع اصلی را شامل شوند. به عنوان مثال زمانی که کلمه‌ ی کلیدی شما جراحی بینی است، می توانید موضوعی با عنوان قیمت جراحی بینی انتخاب کنید.

 • میزان و حجم کلمات هر عنوان را مشخص کنید

هر چه نکات و مطالب بیشتر باشد، به طور حتم کاربر می تواند به اطلاعات بیشتری نیز دست پیدا کند. یک محتوا سئو شده در هر پاراگراف باید حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ کلمه داشته باشد. فراموش نکنید، اضافه گویی باعث خستگی مخاطب شده و ممکن است بازدید را متوقف کند.

 • به دنبال محتوای یونیک باشید و از مطالب تکراری دوری کنید

آشنایی به زبان انگلیسی و موتورهای جستجوگر باعث می شود تا بتوانید مطالب اصلی را از سایت های معتبر پیدا کرده و مقاله خاص و منحصر به فرد ارائه دهید.

 • در مورد رقبای خود تحقیق کنید

سایت رقبا را مورد بررسی دقیق قرار دهید و علت رضایت یا عدم رضایت مخاطبانشان را شناسایی کنید. نوع ابزارها و الگو هایی که باعث شده محتوای آنها بیشتر دیده شود را فراموش نکنید. همه اینها به شما کمک می کند تا بتوانید با اشراف بیشتری محتوای خود را تولید کنید.

 • از ابزارهای تولید محتوا استفاده بهینه نمایید

هنگام یادگیری و آموزش تولید محتوای سئو شده باید سعی کنید، از ابزارهای مختلف تولید محتوا مانند تصاویر، فیلم، پادکست ها، نمودار، جدول و… حداکثر استفاده را نمایید

 • از URL کوتاه استفاده کنید

موتورهای جستجو آدرس های طولانی را دیرتر پیدا می کند، بنابراین URL مختصر را به کار برید.

 • از لینک های داخلی و خارجی استفاده کنید

این کار برای تولید محتوای سئو شده بسیار اهمیت دارد و باعث می شود تا کاربران به صفحات دیگر سایت یا سایت های هدف هدایت شوند.

موارد ذکر شده اصلی ترین نکاتی هستند که برای تولید محتوای سئو شده باید به کار برد، البته نکات و جزئیات ریز و دقیق تری نیز وجود دارند که نیاز به آموزش های جداگانه و تخصصی تر دارند.

اهمیت سئو در نگارش محتوا

امروزه با رشد فناوری دیجیتالی و اینترنت افراد بیش از گذشته از گوگل و سایر موتورهای جستجوگر جهت دریافت اطلاعات مورد نظر خود حتی برای جزئی ترین مسائل استفاده می کنند. اهمیت سئو در نگارش محتوا بسیار زیاد است و می تواند کسب و کار مشاغل را در بالاترین رتبه جهت فروش و ارائه خدمات قرار دهد. محتوای سئو شده نه تنها به فروش بیشتر کمک می کند. بلکه باعث می شود تا کاربران بیشتری از انواع خدمات آموزشی، علمی، فنی، پزشکی و…  ارائه شده توسط شما استفاده کنند. مهم ترین دلایل اهمیت سئو در نگارش محتوا به شرح زیر است:

 • سئو منجر به کسب رتبه بالاتر در صفحات وب می شود

کسب رتبه بالا به این معنی است که شما می توانید چیزی حدود ۷۰ درصد از کل کلیک ها را دریافت کنید و این یعنی شانس شما برای برنده شدن در مقابل سایر رقبا افزایش می یابد.

 • جذب ترافیک ارگانیک افزایش می یابد

افزایش ترافیک ارگانیک در محتوای سئو شده باعث می‌شود تا افراد بیشتری از طریق موتورهای جستجوگر از صفحه شما بازدید کنند.

 • پایگاه اطلاعات مشتریان را تقویت می کند

محتوا سئو شده باعث می شود تا شما بتوانید به مشتریان و متقاضیان اطلاعاتی بیشتری در مورد شرکت، تجربیات کاری و تجاری خود بدهید. همچنین از این طریق می توانید شرح کار و موفقیت خود را به صورت داستان بنویسید و به سوالات پرتکرار کاربران پاسخ دهید. در واقع شما اطلاعات ارزشمندی در حوزه تخصصی خود ارائه می دهید.

 • در هزینه های بازاریابی صرفه جویی می شود

شاید برای یک استراتژی تولید محتوا نیاز به سرمایه گذاری داشته باشید، اما این سرمایه گذاری در برابر سودی که از فروش و ارائه خدمات دریافت می کنید، بسیار ناچیز است.

 • به ارائه تجزیه و تحلیل و داده های قابل اندازه گیری کمک می کند

سئو محتوا باعث می شود تا شما به داده های قابل استفاده دسترسی پیدا کنید و بتوانید با استفاده از اعداد تجزیه و تحلیل های کمی را انجام بدهید و بهتر بفهمید چگونه می توانید پیشرفت کنید و چه عواملی بر رتبه فعلی شما تاثیر گذار هستند.

 • تمام فعالیت های بازاریابی آنلاین را با یکدیگر مرتبط می کند

محتوای سئو شده استراتژی های بازاریابی آنلاین شما را به هم پیوند می دهد و شما می توانید تمام فعالیت های بازاریابی خود را مانند بازاریابی رسانه های اجتماعی، محتوای وبلاگ، کپی نویسی وب سایت را با هم مدیریت کنید و یک ارتباط کارآمد جهت ارتقاء رتبه در سایت ایجاد نمایید.

 • محتوا سئو شده یک تبلیغ همیشگی برای حرفه و  کسب و کار است

هر بار که یکی از کلمات کلیدی شما در وب‌ سایت رتبه بندی شود، یک تبلیغ برای حرفه و کسب و کار شما خواهد بود. که اگر درست انتخاب شده باشد و کلمه پرسزچی باشد می تواند روزانه صدها و گاهی هزاران بازدید کننده را به سایت شما بیاورد

 • سئو محتوا راهی برای ورود به بازارهای جدید است

نه تنها سئو باعث گسترش پایگاه مخاطبان بالقوه ست، بلکه به شما کمک می کند تا در بازارهای جدید وارد شوید. جستجوگران فردی تنها کسانی نیستند که از موتورهای جستجو استفاده می کنند. وقتی محتوای شما به عنوان یک نتیجه ارگانیک با رتبه برتر نشان داده شود، می توانید به بازارهای کاملاً جدیدی دست پیدا کنید. همچنین می توانید با استفاده از سئو محتوا استعدادهای جدیدی را به کسب و کار خود جذب کنید.

 • افراد داوطلبانه به محتوای شما لینک می دهند

مردم دلایل بیشتری برای پیوند دادن به محتوای شما دارند، زیرا انتخاب گسترده ای از موضوعات و زمینه های مورد علاقه آنها در دسترس است.محتوا سئو شده  با کیفیت بالا باعث می شود، افراد زمان بیشتری را در وب سایت شما صرف می کنند و به گوگل نشان می دهند که محتوای با کیفیت و مرتبطی دارید.

تولید محتوا پزشکی

تولید محتوا سئو شده و نگارش مقاله برای سایت های پزشکی با حساسیت های بسیار زیادی دارد هم از دید اخلاقی و هم از دید گوگل، از دید اخلاقی شما برای افرادی محتوا تولید می کنید که ممکن است در شرایط بسیار بد روحی روانی باشند و از دید گوگل با الگوریتم های سختگیرانه ای طرف هستیم که در زمینه های محتوایی دیگر وجود ندارند این دو مبحث را در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد

تولید محتوا پزشکی از دید اخلاقی

شاید با خود بگوید من به عنوان تولید کننده محتوا مسئولیت اخلاقی شامل حال من نبوده و من تنها حقایق را بر اساس منابع معتبر می نویسم برای روشن شدن این مطلب یک سناریو را باهم بررسی میکنیم:

من خانمی هستم که امروز گزارش پاتولوژی نمونه برداری توده پستان خود را از آزمایشگاه گرفته ام، در گزارش من آمده سرطان پستان گرید 4، من معنی آن را نمیدانم در طبقه پنجم ساختمان خود تنها هستم، به هیچ یک از اعضای خانواده خود اطلاع نداده ام که مشکوک به سرطان هستم حالا با مرورگر خود وارد گوگل می شوم و جستجو میکنم سرطان پستان گرید 4 یعنی چه؟

مقاله رتبه 1 گوگل را باز می کنم که شما آن را بر اساس منابع معتبر ترجمه و منتشر کرده اید در این مقاله بر اساس منابع علمی نوشته شده در گرید چهار و تشخیص متاستاز دوره های درمان طولانی شیمی درمانی و پرتودرمانی لازم بوده  و 80 درصد احتمال مرگ وجود دارد

من با خواندن این مقاله از ترس زجرهای شیمی درمانی و مرگ دردناک خود را از طبقه پنجم ساختمان به پایین پرت می کنم مشکل کجاست؟!

مشکل اینجاست بین مشاوره پزشکی و اطلاع رسانی پزشکی تفاوت زیادی وجود دارد، مشاوره پزشکی تخصص یک پزشک است باید در مطب و توسط یک پزشک با آماده سازی بیمار از لحاظ روانی انجام شود شما به عنوان یک تولید کننده محتوا پزشکی باید همواره باید با خود تکرار کنید جز راست نباید گفت  / هر راست نشاید گفت

تولید محتوا پزشکی از دید گوگل

از دید گوگل نیز تولید محتوا پزشکی بسیار حساس تر است شاید چون گوگل نیز تاثیر محتوا پزشکی بر سلامت مخاطب در نظر میگیرد برای تشریح این مطب باید با دو الگوریتم YMYL و E-A-T بیشتر آشنا شوید که در مقاله های مجزا به آن ها خواهیم پرداخت به صورت اجمالی YMYL یعنی Your mony your life یعنی کسب و کارهایی که با جان مردم سر و کار دارند و E-A-T اشاره به سه اصل  Expertise ، Authoritativeness ، Trustworthiness که اشاره به اعتبار و تخصص نگارنده محتوا پزشکی دارد این آیتم باعث می شود تا حتی یک تولید کننده محتوا خود بخشی از سئو محتوا و امتیاز سئو یک محتوا باشد!

نکات تولید محتوا پزشکی

تولید محتوای پزشکی یکی از انواع بازاریابی های خدماتی محسوب می‌شود که می‌تواند به معرفی خدمات شما در سطح محلی و یا جهانی منجر شود. از آنجا که بازاریابی های سنتی در بخش خدمات پزشکی به حاشیه رفته، بسیار مهم است که با مخاطبان خود ارتباط تعاملی داشته باشید تا بتوانید آنها را به ایجاد روابط طولانی مدت ترغیب کنید. درزیر آموزش تولید محتوا سئو شده برای پزشکی آورده شده است:

 • پزشک و دیگر اعضای کادر درمان را معرفی کنید

بخشی را برای ارائه اطلاعات در مورد سوابق علمی و کاری پزشکان و دیگر پرسنل مراقبت های پزشکی قرار دهید.  پزشکان، پرستاران، دستیاران پزشک و سایر مراقبان را در وبلاگ، خبرنامه، وب‌ سایت و بخش های دیگر مرکز خود معرفی کنید تا تصویری شفاف از آن ها برای مخاطبان ارائه شود.

وقتی نوبت به ایجاد نمایه می‌ رسد، هفتگی، ماهانه یا سه‌ ماهه یک‌ بار تجربه شخصی یکی از کارکنان را به اشتراک بگذارید. بسیار مهم است که عکسی از کارمندان اضافه کنید تا ارتباط با آنها آسان تر شود و داستان شما در مورد آنها جذاب تر شود.  دستاوردها و افتخارات کارکنان خود را به شکل فیلم، عکس و… نمایش دهید.

 • اخبار و تحولات اخیر در علم پزشکی 

موضعی آگاهانه در مورد اخبار، موضوع یا روند موجود در حرفه تخصصی خود داشته باشید و آن نظر را در یک مقاله، مصاحبه، ویدیو یا سایر شکل‌ های رسانه ای منتشر کنید. این یک روش موثر برای ایجاد محتوا منحصر به فرد در مورد موضوعی است که از قبل وجود داشته است. هنگام ارائه نظر توجه داشته باشید که آن موضوع به حوزه حرفه ای شما مربوط باشد.

 • از انواع منابع داده برای ایجاد اینفوگرافیک استفاده کنید

مراکز مراقبت های بهداشتی دسترسی منحصر به فردی به داده ها و کارشناسان در مورد تخصص خود دارند. این داده ها را برای گنجاندن در یک اینفوگرافیک در مورد تخصص خود جمع آوری کنید. به اشتراک گذاری این دانش و اطلاعات به روشی بصری کمک می کند تا افراد را به اشتراک گذاری و پیوند به این منبع به صورت آنلاین تحریک کنید. این داده‌ها حتی می‌توانند از وب تهیه شوند، با این حال اطمینان از دقیق بودن تمام اطلاعات مورد استفاده واقعاً مهم است. سعی کنید خودتان اینفوگرافیک را با استفاده از یک ابزار کاربرپسند مانند Infogr.am یا Infoactive بسازید.

 • بازخورد و تجربه مخاطبان 

یکی از مهم ترین  منابع محتوای سئو شده که ارزش اشتراک‌ گذاری دارد و کاملا رایگان است، بازخورد مخاطبان در کانال‌های اجتماعی مانند یوتیوب و فیس بوک است. این می تواند فرصت هایی را برای تولید محتوای بعدی بر اساس نیاز مخاطبان و دنبال کنندگان شناسایی کید.

 • نظرسنجی از کاربران و انتشار نتایج را فراموش نکنید

دریافت بازخورد دائمی از بیماران و نظرسنجی‌ از آن ها می‌ تواند به شما کمک کند تا بفهمید بیشترین چالش سلامتی بیمران در حوزه تخصصی شما چیست. از طرفی، بیشترین راه های ارتباطی بیماران  با مجموعه خود را شناسایی کنید. این همچنین باعث می شود تا تا داده های کافی برای انتشار در وبلاگ خود، اینفوگرافیک، پست کردن در رسانه های اجتماعی و غیره به دست آورید.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

همه ما می دانیم که یک شاعر و یا نویسنده از سرودن و نوشتن شعر و متن خود، هدف هایی در سر دارد. به طور مثال یک نویسنده با نوشتن کتاب های علمی تخیلی، افرادی را که به علم و فرضیات علاقه دارند، هدف قرار می دهد. بازاریابی محتوا دقیقا به همین شکل است، اما در حوزه ای بسیار متفاوت. در واقع شما با بازاریابی محتوا و نوشتن مطالبی که مورد نیاز کاربر هستند، علاوه بر اینکه قادر خواهید بود تا خدمات خود را به فروش برسانید و قدمی را برای برند شدن بردارید، می توانید احساس نیاز کاربران خود را برطرف نمایید.

نمونه سایت ها و کمپانی های زیادی هستند که توانسته اند نام خود را به وسیله بازاریابی محتوا (Content Marketing) بر سر زبان ها بیاندازند. شخصا می توانم به وبسایت های Titan Growth، Neil Patel و علی الخصوص فروشگاه Amazon اشاره کنم. باز هم تاکید می کنم که وبسایت های زیادی با شیوه بازاریابی محتوا یا Content Marketing به موفقیت رسیده اند و اینها تنها نمونه هایی بودند که به درحال حاضر به یاد داشتم.

 

بازاریابی محتوا؛ مفهومی که این روزها پایه اصلی هر کسب و کار اینترنتی محسوب می شود
بازاریابی محتوا؛ مفهومی که این روزها پایه اصلی هر کسب و کار اینترنتی محسوب می شود

اهمیت بازاریابی محتوا

امروزه بازاریابی محتوا چه در ایران و چه در کشورهای پیشرفته جزو مهمترین روش ها برای به موفقیت رسیدن در کسب و کار اینترنتی است.محتوا محور بودن گوگل، جستجوی بالای محتوا متنی توسط کاربران و ارزان تر بودن بازاریابی محتوا نصبت به روش های دیگر بازاریابی  از جمله مزایای بازاریابی محتوا است

تولید محتوا سئو شده چیست؟

متاسفانه یکی از اشتباهات رایجی که وبمسترها و محتوانویسان تازه کار دارند، این است که فکر می کنند پلاگین هایی مثل Yoast Seo و Rank Math باعث می شوند تا محتوای شما سئو شود اما واقعیت اینطور نیست. این افزونه ها تنها در یادآوری یک سری نکات و علی الخصوص داشتن ویژگی های خوبی مثل درست کردن سایت مپ (Sitemap)، اضافه کردن اسکیما (Schema) و از همه مهمتر ویرایش عنوان و توضیحات متا (Meta Description) شما را کمک می کنند ولاغیر.

همانطور که در بخش هایی بالایی گفته شد، محتوا باید با هدف رفع نیاز کاربر و در نهایت ارائه خدمات خود (سایت) صورت گیرد. به معنای دیگر، اگر یک کاربر بعد از خواندن مطلب یا مقاله شما احساس رضایت و رفع شدن نیاز خود داشته باشد، بدین معناست که شما در نوشتن محتوای سئو شده موفق عمل کرده اید.

در ادامه توضیحات بیشتری را راجع به نوشتن مقاله سئو شده خواهیم داد؛ همراه دکتر مهندس باشید.

تکنیک های تولید محتوا سئو شده

دوستان عزیز، برخی از نکاتی که در ادامه خواهید خواند، شاید در نگاه اول ساده به نظر بیایند اما واقعیت این است که همین نکات و ترفندهای نسبتا ساده هستند که می توانند مسیر شما را هموار سازند و در نهایت به موفقیت نزدیک کنند. پس

رضایت کاربر = محتوای سئو شده
رضایت کاربر = محتوای سئو شده

تولید محتوا کاربر پسند یا گوگل پسند ؟

گاهی اوقات خیلی از مجله های اینترنتی از نداشتن بازدیدکننده، علی رغم نوشتن محتواهای خوب و سئو شده می نالند. اما وقتی سایت آنها را دقیق تر بررسی می نماییم، متوجه می شویم که تصورات آنها نسبت به مقاله سئو شده کاملا غلط است. به طور مثال آنها فکر می کنند وقتی چراغ سبز افزونه یوست سئو (Yoast Seo) را دریافت می کنند، یعنی مقاله آنها بی نقص است و امتیاز بالایی از طرف گوگل به دلیل سئوی خوب دریافت می کنند. زمانی محتوای سایت شما مورد رضایت کاربر قرار می گیرید که منجر به موارد زیر شود:

 • شرکت کردن بازدیدکنندگان مقاله در بحث (بخش نظرات)
 • میزان ماندگاری بالای بازدیدکنندگان در آن مقاله (توسط ابزار گوگل آنالیتیکس این موضوع قابل بررسی است)
 • گشت و گذار کاربر به سایر صفحات سایت (به اصطلاح از صفحه فرار نکند، چرا که هر چه Bounce Rate یک مقاله یا صفحه بیشتر شود، نشان می دهد که بازدیدکنندگان شما از آن صفحه یا مطلب رضایت نداشته اند، در نتیجه گوگل متوجه این موضوع می شود و در نهایت افت رتبه در نتایج موتور جستجوی گوگل)
 • صفحه مورد نظر کاربر را به طور منطقی تشویق به خرید و استفاده از خدمات سایت کند (این بدان معنا نیست که شما باید کاربر یا بازدیدکنندگان خود را با کلمات و عکس های حقه آمیز گول بزنید، بلکه با کلمات حقیقی و منطقی کاربر را به استفاده و خرید از خدمات و محصولات خود، قانع نمایید)

استفاده از وبسایت رقبا

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که وبمسترها و یا محتوانویسان تازه کار دارند، این است که نمی دانند چطور باید درباره یک موضوع، علی الخصوص خارج از تخصص خوب بنویسند. پیشنهاد من این است که اول سایت هایی که مقاله مورد نظر شما را گذاشته اند را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و هر کدام را حداکثر دو بار بخوانید. طبیعتا بعد از خواندن اطلاعات و جزئیات گوناگون، چم و خم آن موضوع دستتان می آید. البته این بدان معنا نیست که کلمات آن ها را کپی کنید، بلکه برای اینکه این محتوا از طرف گوگل به نام شما ثبت شود، کافیست تصور کنید اطلاعاتی که دارید را می خواهید برای دوست خود تعریف کنید، مطمئن باشید با این شیوه به موفقیت می رسید.

بازنویسی محتوا بهترین شیوه و روشی است که شما می توانید در موضوع غیرتخصصی خود استفاده کنید.

انتخاب عناوین و کلمات کلیدی مناسب برای تولید محتوا

برای یافتن بهترین عبارات و کلمات کلیدی، سه راه پیش روی شما است:

 1. خود را به جای کاربر قرار دهید، اگر شما به جای وی بودید چه چیزی را سرچ می کردید؟! (این شیوه بیشتر زمان هایی جواب می دهد که شما درباره موضوع تخصصی خود می نویسید، اما اگر غیر از این است، بهتر است خیلی این روش را ملاک قرار ندهید، چرا که درصد خطا بالا می رود)
 2. از خود گوگل کمک بگیرید! (زمانی که شما یک عبارت را در باکس سرچ گوگل می نویسید، تا زمانی که آن عبارت کامل شود، عبارات دیگر را (مشابه) به شما نشان می دهد، این یعنی در این کلمه، این موضوعات بیشترین سرچ را دارند. و اما روش دوم؛ وقتی که شما سرچ را انجام می دهید، می توانید به پایین صفحه نتایج و بالای صفحه بندی گوگل بروید تا Google Suggestion را مشاهده کنید. روش کار آن طوری است که گوگل با توجه به الگوریتم های هوش مصنوعی که دارد، تشخیص می دهد چه کلماتی مرتبط با موضوع شما سرچ خوبی دارند، این روش هنوز که هنوزه جزو روش هاییست که وبمسترها و سئوکارها هر روز از آن بهره می برند)
 3. روش سوم برای پیدا کردن بهترین کلمات (از لحاظ تعداد سرچ و رقابت آن) استفاده از ابزارها است. ابزارهای بسیار زیادی مثل Keywordtool و Google Trend و … وجود دارند که تا حدودی می توانید روی آن ها حساب کنید، البته نه به عنوان یک ابزار دقیق.
تصویر از یکی از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی (Keyword Planner)
تصویر از یکی از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی (Keyword Planner)

لینک سازی داخلی و ارتباط بین صفحات سایت

یکی از موضوعات مهم در سئو، بحث سئو داخلی است. اگر نمی دانید سئو داخلی چیست، در همین حد بگویم که شما هر اقدامی جهت بهبود سایت در درون سایت خود انجام می دهید، سئو داخلی محسوب می شود. یکی از کارهایی که باعث می شود صفحات مهم و هدف شما قدرت بگیرند، لینک دادن از صفحات و محتواهای دیگر به آنها است. به طور مثال شما دسته بندی و یا مقاله ای مهم، تحت عنوان “آموزش سئو” دارید، برای اینکه گوگل متوجه شود این صفحه برای شما مهم است، می توانید به صورت انکرتکست و با کلمات کلیدی هدف از طریق مطالب مرتبط با آن موضوع لینک دهید. این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش قدرت و اعتبار صفحات هدف، رفع نیاز کاربر می شود، باعث درک گوگل از آن صفحه نیز خواهد شد.

این تنها یکی از روش های ارتباط برقرار کردن بین صفحات بود، راه های دیگری مثل قرار دادن بخش مطالب مرتبط در بین متون نیز رایج هستند.

استفاده از تگ های هدینگ (H1 و H2 و H3 و H4 و …) 

هر چه محتوای شما تمیز و مرتب باشد، در درجه اول مورد رضایت کاربر و بازدیدکننده قرار می گیرد؛ پیشتر گفتیم گوگل به سایت و صفحه ای اهمیت می دهد که کاربر از آن رضایت داشته باشد ولاغیر. استفاده از تگ های هدینگ علاوه بر اینکه محتوای شما را قسمت بندی و مرتب می کند، باعث می شود تا گوگل هم محتوای شما را بهتر درک کند، البته به شرطی که شما در این تگ ها از کلمات هدف و مترادف آن صفحه استفاده نمایید. متاسفانه این روزها در اکثر وبسایت های فارسی زبان می بینیم که این مورد به طور کلی نادیده گرفته می شود، سئو بیش از 200 فاکتور دارد و هر وبسایتی که فاکتورهای بیشتری را رعایت کند، پیروز رقابت حوزه مربوط به خود است، پس حتما استفاده از تگ های هدینگ (H) را در اولویت خود قرار دهید و به آنها اهمیت دهید.

محتوایی کامل است که عکس و ویدیو داشته باشد

بدون شک محتوایی کامل است که ترکیبی از ویدیو، پادکست، تصاویر، تگ های هدینگ باشد. این کار علاوه بر برقراری یک ساختار مناسب، باعث می شود تا کاربر از خواندن متن هیچوقت خسته نشود. فکرش را بکنید که می خواهید بیوگرافی یک بازیگر مطرح سینما را از کودکی تا پیری بخوانید، آیا واقعا حوصله دارید که از اول تا آخر فقط متن بخوانید؟ بدون اینکه عکسی از کوچکی، جوانی و یا پیری اش نباشد. این مورد شاید در نگاه اول ساده باشد، اما تاثیر شگفت انگیزی روی رشد محتوا در موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل (Google) دارد.

طبق تجربه شخصی، تا جایی که امکان دارد تصاویر و ویدیوها ها را بهینه (Optimize) نمایید؛ چرا که اگر قرار باشد حجم ویدیو یا عکس زیاد باشد، کاربر به جای ابراز علاقه از سایت شما فرار می کند؛ موضوعی که این روزها به شدت دیده می شود؛ به قول معروف هر چیزی اصول خاص خودش را دارد.

بعد از استفاده از عکس و ویدیو، میزان ماندگاری کاربران به شدت دچار افزایش خواهد شد؛ کافیست امتحان نمایید.

 آیا واقعا محتوا پادشاه است؟

یکی از بحث هایی که این روزها خیلی بین سئوکارها و وبمسترها داغ است، این است که آیا واقعا محتوا پادشاه است؟ آیا باعث رشد سایت در حوزه های پررقابت می شود؟

پاسخ من شخصا این است: بارها در همین مقاله تاکید شد که سئو بیش از 200 فاکتور دارد که محتوا یکی از مهمترین فاکتورهای آن است. بک لینک، سرعت سایت، بهینه بودن سایت برای کاربر از لحاظ تجربه کاربری (UX) و … مواردی هستند که تاثیر بسزایی در رشد شما و جلو زدن از رقیبان در موتور جستجوی گوگل دارند. محتوا هم به نوبه خود تاثیر فراوانی دارد، به معنای دیگر محتوا جزو واجبات یک وبسایت است. اما فراموش نکنید که سئوی سایت تنها محتوا نیست؛ بلکه همه چیز باید با اعتدال پیش برود و تا جایی که در توان است، امتیاز کامل فاکتورها را دریافت نماییم.

لازم به ذکر است این محتوا هر چند مدت یکبار بروزرسانی خواهد شد تا شما روش نوشتن یک محتوای سئو شده و اصولی را یاد بگیرید؛ به امید اینکه نتایج برتر موتور جستجوی گوگل را فتح کنید!

بالاخره محتوا پادشاه است یا نه؟!
بالاخره محتوا پادشاه است یا نه؟!

 

خدمات تولید محتوا پزشکی و سئوی سایت را به دکتر مهندس بسپارید

در دکتر مهندس، متخصصان مسلط به آخرین الگوریتم های گوگل و علی الخصوص تولیدکنندگان حرفه ای محتوا حضور دارند. شما می توانید از تماس با ما ، با ما تماس بگیرید و راجع به کلمات هدف خود مشاوره بگیرید.

 

علی آهوی آتشین

مدیر تیم برندینگ پزشکی «دکترمهندس»

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *