آموزش نوشتن محتوای سئو شده [قدم به قدم تا تبدیل شدن به یک محتوانویس حرفه ای]

امروز در دکتر مهندس می خواهیم به شما آموزش نوشتن محتوای سئو شده را یاد بدهیم. مقاله ای از جنس تجربه، جهت حرفه ای شدن در محتوانویسی به همراه نکات مهم
محتوا پنهان

آموزش نوشتن مطلب سئو شده طبق آخرین الگوریتم های گوگل

همه ما می دانیم که سئو بیش از 200 فاکتور دارد که اگر هر یک را رعایت کنید، امتیاز بیشتری نزد گوگل دریافت می کنید. یکی از مهمترین فاکتورهایی که خیلی مهم است و اهمیت آن در هر آپدیت گوگل بیشتر می شود، نوشتن محتوای سئو شده طبق آخرین الگوریتم های گوگل است. اگر شما به تازگی وارد دنیای وبمستری و سئو وارد شده اید و یا قصد دارید در سایت های گوناگون به نوشتن محتوا کنید، بدون شک این مقاله مناسب شما است. امروز در سایت دکتر مهندس اول سعی می کنیم مفهوم مطلب سئو شده و همگام با آخرین الگوریتم های گوگل را مورد بررسی قرار دهیم و سپس به آموزش نوشتن آن خواهیم پرداخت. یکی از تفاوت های بزرگی که مقاله آموزشی امروز دکتر مهندس با سایر سایت ها دارد، این است که ما سعی کرده ایم تا آن را طبق تجربه و علی الخصوص ترفندهایی که وجود دارد بنویسیم.

با مقاله آموزشی نوشتن یک مطلب سئو شده همراه دکتر مهندس باشید؛

اصلا چرا یک سایت به محتوا نیاز دارد؟

یکی از سوالات رایج کسانی که به تازگی وارد این حوزه شده اند این است که اصلا چرا باید برای وبسایت خود تولید محتوا انجام دهید؟

بگذارید اینطور برای شما شرح دهم؛ وقتی که شما یک کتاب را تهیه می کنید انتظار چه چیزی را دارید؟ بدون شک انتظار صفحات و متن های کم یا زیاد را دارید تا نیاز خود از خرید آن کتاب را رفع کنید. وبسایت هم دقیقا به همین شکل است، هیچ بازدیدکننده ای بدون دلیل وارد یک سایت نمی شود؛ به قول معروف زمانی یک کاربر وارد سایت شما می شود که احساس نیاز کند.

پس برای اینکه نیاز کاربران و بازدیدکنندگان خود را رفع کنید، تا جایی که می توانید به تولید محتوا برای سایت خود بپردازید؛ فقط حواستان باشد که کمیت را به کیفیت ترجیح ندهید، چرا که با این کار تنها خودتان را گول زده اید!

آیا بازاریابی محتوا و تاثیرات آن به گوش شما خورده است؟!

قبل از اینکه توضیحاتی را راجع به بازاریابی محتوا بدهیم، لازم است بدانید امروزه بازاریابی محتوا چه در ایران و چه در کشورهای پیشرفته جزو مهمترین روش هاییست برای به موفقیت رسیدن در کسب و کار اینترنتی. آنقدر این روش خوب و مفید است و علی الخصوص مزایا دارد که انجام آن واجب است. از مهمترین مزایای آن می توان به انجام آن با کمترین خرج اشاره کرد!

بازاریابی محتوا؛ مفهومی که این روزها پایه اصلی هر کسب و کار اینترنتی محسوب می شود
بازاریابی محتوا؛ مفهومی که این روزها پایه اصلی هر کسب و کار اینترنتی محسوب می شود

حال می رسیم به اینکه اصلا بازاریابی محتوا چیست؟

همه ما می دانیم که یک شاعر و یا نویسنده از سرودن و نوشتن شعر و متن خود، هدف هایی در سر دارد. به طور مثال یک نویسنده با نوشتن کتاب های علمی تخیلی، افرادی را که به علم و فرضیات علاقه دارند، هدف قرار می دهد. بازاریابی محتوا دقیقا به همین شکل است، اما در حوزه ای بسیار متفاوت. در واقع شما با بازاریابی محتوا و نوشتن مطالبی که مورد نیاز کاربر هستند، علاوه بر اینکه قادر خواهید بود تا خدمات خود را به فروش برسانید و قدمی را برای برند شدن بردارید، می توانید احساس نیاز کاربران خود را برطرف نمایید.

نمونه سایت ها و کمپانی های زیادی هستند که توانسته اند نام خود را به وسیله بازاریابی محتوا (Content Marketing) بر سر زبان ها بیاندازند. شخصا می توانم به وبسایت های Titan Growth، Neil Patel و علی الخصوص فروشگاه Amazon اشاره کنم. باز هم تاکید می کنم که وبسایت های زیادی با شیوه بازاریابی محتوا یا Content Marketing به موفقیت رسیده اند و اینها تنها نمونه هایی بودند که به درحال حاضر به یاد داشتم.

اصلا محتوا یا مطلب سئو شده همگام با آخرین الگوریتم ها چه معنی دارد؟!

متاسفانه یکی از اشتباهات رایجی که وبمسترها و محتوانویسان تازه کار دارند، این است که فکر می کنند پلاگین هایی مثل Yoast Seo و Rank Math باعث می شوند تا محتوای شما سئو شود اما واقعیت اینطور نیست. این افزونه ها تنها در یادآوری یک سری نکات و علی الخصوص داشتن ویژگی های خوبی مثل درست کردن سایت مپ (Sitemap)، اضافه کردن اسکیما (Schema) و از همه مهمتر ویرایش عنوان و توضیحات متا (Meta Description) شما را کمک می کنند ولاغیر.

همانطور که در بخش هایی بالایی گفته شد، محتوا باید با هدف رفع نیاز کاربر و در نهایت ارائه خدمات خود (سایت) صورت گیرد. به معنای دیگر، اگر یک کاربر بعد از خواندن مطلب یا مقاله شما احساس رضایت و رفع شدن نیاز خود داشته باشد، بدین معناست که شما در نوشتن محتوای سئو شده موفق عمل کرده اید.

در ادامه توضیحات بیشتری را راجع به نوشتن مقاله سئو شده خواهیم داد؛ همراه دکتر مهندس باشید.

رضایت کاربر = محتوای سئو شده
رضایت کاربر = محتوای سئو شده

نکات و ترفندهای مهم در نوشتن محتوای خوب و با کیفیت

دوستان عزیز، برخی از نکاتی که در ادامه خواهید خواند، شاید در نگاه اول ساده به نظر بیایند اما واقعیت این است که همین نکات و ترفندهای نسبتا ساده هستند که می توانند مسیر شما را هموار سازند و در نهایت به موفقیت نزدیک کنند. پس

از کجا بفهمیم که مقاله ما مورد رضایت کاربر و گوگل است؟

گاهی اوقات خیلی از مجله های اینترنتی از نداشتن بازدیدکننده، علی رغم نوشتن محتواهای خوب و سئو شده می نالند. اما وقتی سایت آنها را دقیق تر بررسی می نماییم، متوجه می شویم که تصورات آنها نسبت به مقاله سئو شده کاملا غلط است. به طور مثال آنها فکر می کنند وقتی چراغ سبز افزونه یوست سئو (Yoast Seo) را دریافت می کنند، یعنی مقاله آنها بی نقص است و امتیاز بالایی از طرف گوگل به دلیل سئوی خوب دریافت می کنند. زمانی محتوای سایت شما مورد رضایت کاربر قرار می گیرید که منجر به موارد زیر شود:

  • شرکت کردن بازدیدکنندگان مقاله در بحث (بخش نظرات)
  • میزان ماندگاری بالای بازدیدکنندگان در آن مقاله (توسط ابزار گوگل آنالیتیکس این موضوع قابل بررسی است)
  • گشت و گذار کاربر به سایر صفحات سایت (به اصطلاح از صفحه فرار نکند، چرا که هر چه Bounce Rate یک مقاله یا صفحه بیشتر شود، نشان می دهد که بازدیدکنندگان شما از آن صفحه یا مطلب رضایت نداشته اند، در نتیجه گوگل متوجه این موضوع می شود و در نهایت افت رتبه در نتایج موتور جستجوی گوگل)
  • صفحه مورد نظر کاربر را به طور منطقی تشویق به خرید و استفاده از خدمات سایت کند (این بدان معنا نیست که شما باید کاربر یا بازدیدکنندگان خود را با کلمات و عکس های حقه آمیز گول بزنید، بلکه با کلمات حقیقی و منطقی کاربر را به استفاده و خرید از خدمات و محصولات خود، قانع نمایید)

بهترین نکات و شیوه ها جهت نوشتن مطلب کاربرمحور (سئو شده)

اگر راجع به موضوعی اطلاعات کمی دارید، از سایر وبسایت ها کمک بگیرید

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که وبمسترها و یا محتوانویسان تازه کارند، این است که نمی دانند چطور باید درباره یک موضوع، علی الخصوص خارج از تخصص خوب بنویسند. پیشنهاد من این است که اول سایت هایی که مقاله مورد نظر شما را گذاشته اند را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و هر کدام را حداکثر دو بار بخوانید. طبیعتا بعد از خواندن اطلاعات و جزئیات گوناگون، چم و خم آن موضوع دستتان می آید. البته این بدان معنا نیست که کلمات آن ها را کپی کنید، بلکه برای اینکه این محتوا از طرف گوگل به نام شما ثبت شود، کافیست تصور کنید اطلاعاتی که دارید را می خواهید برای دوست خود تعریف کنید، مطمئن باشید با این شیوه به موفقیت می رسید.

بازنویسی محتوا بهترین شیوه و روشی است که شما می توانید در موضوع غیرتخصصی خود استفاده کنید.

برای انتخاب عنوان و کلمه کلیدی دچار مشکل هستم، نمی دانم از چه کلماتی باید استفاده کنم!

ببینید، برای یافتن بهترین عبارات و کلمات کلیدی، سه راه پیش روی شما است:

  1. خود را به جای کاربر قرار دهید، اگر شما به جای وی بودید چه چیزی را سرچ می کردید؟! (این شیوه بیشتر زمان هایی جواب می دهد که شما درباره موضوع تخصصی خود می نویسید، اما اگر غیر از این است، بهتر است خیلی این روش را ملاک قرار ندهید، چرا که درصد خطا بالا می رود)
  2. از خود گوگل کمک بگیرید! (زمانی که شما یک عبارت را در باکس سرچ گوگل می نویسید، تا زمانی که آن عبارت کامل شود، عبارات دیگر را (مشابه) به شما نشان می دهد، این یعنی در این کلمه، این موضوعات بیشترین سرچ را دارند. و اما روش دوم؛ وقتی که شما سرچ را انجام می دهید، می توانید به پایین صفحه نتایج و بالای صفحه بندی گوگل بروید تا Google Suggestion را مشاهده کنید. روش کار آن طوری است که گوگل با توجه به الگوریتم های هوش مصنوعی که دارد، تشخیص می دهد چه کلماتی مرتبط با موضوع شما سرچ خوبی دارند، این روش هنوز که هنوزه جزو روش هاییست که وبمسترها و سئوکارها هر روز از آن بهره می برند)
  3. روش سوم برای پیدا کردن بهترین کلمات (از لحاظ تعداد سرچ و رقابت آن) استفاده از ابزارها است. ابزارهای بسیار زیادی مثل Keywordtool و Google Trend و … وجود دارند که تا حدودی می توانید روی آن ها حساب کنید، البته نه به عنوان یک ابزار دقیق.
تصویر از یکی از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی (Keyword Planner)
تصویر از یکی از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی (Keyword Planner)

میان مطالب و صفحات مهم سایت خود ارتباط برقرار نمایید

یکی از موضوعات مهم در سئو، بحث سئو داخلی است. اگر نمی دانید سئو داخلی چیست، در همین حد بگویم که شما هر اقدامی جهت بهبود سایت در درون سایت خود انجام می دهید، سئو داخلی محسوب می شود. یکی از کارهایی که باعث می شود صفحات مهم و هدف شما قدرت بگیرند، لینک دادن از صفحات و محتواهای دیگر به آنها است. به طور مثال شما دسته بندی و یا مقاله ای مهم، تحت عنوان “آموزش سئو” دارید، برای اینکه گوگل متوجه شود این صفحه برای شما مهم است، می توانید به صورت انکرتکست و با کلمات کلیدی هدف از طریق مطالب مرتبط با آن موضوع لینک دهید. این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش قدرت و اعتبار صفحات هدف، رفع نیاز کاربر می شود، باعث درک گوگل از آن صفحه نیز خواهد شد.

این تنها یکی از روش های ارتباط برقرار کردن بین صفحات بود، راه های دیگری مثل قرار دادن بخش مطالب مرتبط در بین متون نیز رایج هستند.

استفاده از تگ های هدینگ (H1 و H2 و H3 و H4 و …) به هیچ عنوان فراموش نشود

هر چه محتوای شما تمیز و مرتب باشد، در درجه اول مورد رضایت کاربر و بازدیدکننده قرار می گیرد؛ پیشتر گفتیم گوگل به سایت و صفحه ای اهمیت می دهد که کاربر از آن رضایت داشته باشد ولاغیر. استفاده از تگ های هدینگ علاوه بر اینکه محتوای شما را قسمت بندی و مرتب می کند، باعث می شود تا گوگل هم محتوای شما را بهتر درک کند، البته به شرطی که شما در این تگ ها از کلمات هدف و مترادف آن صفحه استفاده نمایید. متاسفانه این روزها در اکثر وبسایت های فارسی زبان می بینیم که این مورد به طور کلی نادیده گرفته می شود، سئو بیش از 200 فاکتور دارد و هر وبسایتی که فاکتورهای بیشتری را رعایت کند، پیروز رقابت حوزه مربوط به خود است، پس حتما استفاده از تگ های هدینگ (H) را در اولویت خود قرار دهید و به آنها اهمیت دهید.

محتوایی کامل است که عکس و ویدیو داشته باشد

بدون شک محتوایی کامل است که ترکیبی از ویدیو، پادکست، تصاویر، تگ های هدینگ باشد. این کار علاوه بر برقراری یک ساختار مناسب، باعث می شود تا کاربر از خواندن متن هیچوقت خسته نشود. فکرش را بکنید که می خواهید بیوگرافی یک بازیگر مطرح سینما را از کودکی تا پیری بخوانید، آیا واقعا حوصله دارید که از اول تا آخر فقط متن بخوانید؟ بدون اینکه عکسی از کوچکی، جوانی و یا پیری اش نباشد. این مورد شاید در نگاه اول ساده باشد، اما تاثیر شگفت انگیزی روی رشد محتوا در موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل (Google) دارد.

طبق تجربه شخصی، تا جایی که امکان دارد تصاویر و ویدیوها ها را بهینه (Optimize) نمایید؛ چرا که اگر قرار باشد حجم ویدیو یا عکس زیاد باشد، کاربر به جای ابراز علاقه از سایت شما فرار می کند؛ موضوعی که این روزها به شدت دیده می شود؛ به قول معروف هر چیزی اصول خاص خودش را دارد.

بعد از استفاده از عکس و ویدیو، میزان ماندگاری کاربران به شدت دچار افزایش خواهد شد؛ کافیست امتحان نمایید.

نتیجه گیری نهایی – آیا واقعا محتوا پادشاه است؟

یکی از بحث هایی که این روزها خیلی بین سئوکارها و وبمسترها داغ است، این است که آیا واقعا محتوا پادشاه است؟ آیا باعث رشد سایت در حوزه های پررقابت می شود؟

پاسخ من شخصا این است: بارها در همین مقاله تاکید شد که سئو بیش از 200 فاکتور دارد که محتوا یکی از مهمترین فاکتورهای آن است. بک لینک، سرعت سایت، بهینه بودن سایت برای کاربر از لحاظ تجربه کاربری (UX) و … مواردی هستند که تاثیر بسزایی در رشد شما و جلو زدن از رقیبان در موتور جستجوی گوگل دارند. محتوا هم به نوبه خود تاثیر فراوانی دارد، به معنای دیگر محتوا جزو واجبات یک وبسایت است. اما فراموش نکنید که سئوی سایت تنها محتوا نیست؛ بلکه همه چیز باید با اعتدال پیش برود و تا جایی که در توان است، امتیاز کامل فاکتورها را دریافت نماییم.

لازم به ذکر است این محتوا هر چند مدت یکبار بروزرسانی خواهد شد تا شما روش نوشتن یک محتوای سئو شده و اصولی را یاد بگیرید؛ به امید اینکه نتایج برتر موتور جستجوی گوگل را فتح کنید!

بالاخره محتوا پادشاه است یا نه؟!
بالاخره محتوا پادشاه است یا نه؟!

خدمات تولید محتوا و سئوی سایت را به دکتر مهندس بسپارید

در دکتر مهندس، متخصصان مسلط به آخرین الگوریتم های گوگل (لینک داده شود به محتوای معرفی الگوریتم های گوگل) و علی الخصوص تولیدکنندگان حرفه ای محتوا حضور دارند. شما می توانید از این بخش (انکرتکست به بخش خدمات سئو یا طراحی سایت) با ما تماس بگیرید و راجع به کلمات هدف خود مشاوره بگیرید.

 

علی آهوی آتشین

مدیر تیم برندینگ پزشکی «دکترمهندس»

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.