سئو (SEO) یا بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو یعنی چه ؟

حتماَ برای شما به عنوان یک پزشک پیش آمده که به دنبال یک کارشناس آشنا به موارد فنی برای تعمیر دستگاه خود باشید. خرید اینترنتی هم که  جزو یکی از فعالیت‌های روزمره‌  ما تبدیل شده است.

همانطور که شما از اینترنت برای پیدا کردن محصول یا خدمات مورد نظرتان استفاده می‌کنید، بیماران هم به دنبال پزشک متخصص برای درمان بیماری خود هستند. یا حداقل اینکه اطلاعاتی در خصوص بیماری خود به دست بیاورند. حال در اینجا کدام پزشک یا متخصص انتخاب بیمار است؟ پزشکی که سایت داشته باشد.

البته سایت داشتن صرفاَ نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت در این بستر باشد؛ بلکه ساختار آن باید به صورتی باشد که در نتایج جست‌وجوی گوگل نشان داده شود. پس در اینجا توجه به سئو سایت پزشکی اهمیت خود را نشان می‌دهد. در ادامه این مطلب دلایل توجه به سایت پزشکی و اهمیت سئوی آن را برای شما آورده شده است.

 

چرا باید سئو و بهینه سازی سایت خود را به دکتر مهندس بسپاریم؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ دکتر مهندس با بیش از چند سال سابقه کار تخصصی در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت پزشکی  و انجام ده ها پروژه موفقیت آمیز، کاملا به این حوزه مسلط می باشد. ما در تیم خود افراد مجرب بسیار زیادی داریم که به جرئت می توان گفت جزو بهترین های حوزه تخصصی خودشان محسوب می شوند.

همکاری تیم پزشکی و تیم مهندسی در این آژانس ( که منشاء نام گذاری آژانس نیز می باشد) باعث ارائه کار تخصصی پزشکی با کمترین خطا به پزشکان عزیز شده است که رضایت حداکثری پزشکان را به همراه داشته است.

سئو چیست؟

سئو یعنی چه؟ به زبان ساده سئو یعنی کاری کنیم اگر فردی در گوگل چیزی را جستجو می کند گوگل سایت شما را بهترین پاسخ بداند و در صفحه اول گوگل و حتی اولین گزینه در نتایج جستجو به او پیشنهاد کند

کمی علمی تر سئو (SEO) به معنی بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است که نتیجه آن رشد صفحات سایت شما در موتورهای جستجو، مثل گوگل (Google) است.

چرا پزشکان و متخصصان نیاز به سایت دارند؟

دانستن دلایل انجام یک کاری اولین گامی است که افراد را ترغیب به انجام کاری می‌کند. بسیاری از پزشکان به دلیل اینکه مریض های مخصوص به خود را دارند یا در مرکز درمانی شلوغ فعالیت می‌کنند، خود را بی نیاز از داشتن سایت می بینند. حال اگر این دلایل را بدانند، مطمئنا نظرشان عوض خواهد شد.

بهینه سازی سایت های پزشکی

سئو و بهینه‌سازی برای تمامی تخصص های حوزه پزشکی بسیار کاربردی بوده و مختص به حوزه زیبایی نمی باشد، امروزه اکثر افراد، پزشکان متخصص خود را از طریق جستجو در گوگل انتخاب می کنند تصور کنید تا امروز هیچگونه مشکل قلبی نداشته اید و ناگهان احساس درد در قفسه سینه می کنید و این مشکل چندبار تکرار می شود اولین چیزی که به فکر شما میرسد این است که در گوگل جستجو کنید “متخصص قلب در محله خودتان” یا اینکه در گوگل جستجو کنید ” آیا درد در قفسه سینه خطرناک است؟ ” و یکی از پزشکانی که با این جستجو در صفحه اول گوگل باشند انتخاب شما خواهند بود یک متخصص ایمپلنت دندان می تواند سایت خود را برای این کلمه پزشکی سئو کند یک متخصص کودکان برای سئو می تواند کلمه بهترین متخصص کودکان را انتخاب کند یک جراح زیبایی می تواند سئو سایت پزشکی خود را برای کلماتی مانند جراحی بینی، پروتز پستان و دیگر کلمات حوزه تخصصی خود سفارش دهد، فراموش نکنید پس از کرونا بیش از پیش سایت ها معیار انتخاب پزشک توسط بیماران شدند البته صرفا بودن در صفحه اول گوگل و بهینه‌سازی یک سایت پزشکی ابتدای مسیر است سایت شما مطب مجازی شماست طراحی سایت تخصصی پزشکی در ایجاد عتماد بیماران نقش بسیار مهمی دارد سئو سایت پزشکی در واقع شامل اقداماتی است که باعث می‌شود تا سایت پزشک در صدر نتایج جست‌وجوی کاربران قرار بگیرد. سئو سایت پزشکی حساسیت های خاص خود را دارد و نمی‌توان از بسیاری از روش های تبلیغاتی با توجه به پرستیژ و جایگاه پزشکان استفاده کرد. سئو سایت پزشکی نیاز به آشنایی تیم سئو با این حوزه و نگرش پزشکی دارد. اعضای آزانس دکتر مهندس از خانواده کادر درمان با همکاری متخصصین سئو آمادگی کامل برای این کار را دارند و در خدمت جامعه پزشکی ایران هستند.

از مزایای سپردن سئوی سایت خود به سایت دکتر مهندس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سابقه کاری چند ساله به صورت تخصصی در حوزه بهینه سازی سایت پزشکی
شفافیت کاری با ارائه هفتگی و ماهانه گزارش از روند کار و نتایج کسب شده
به اتمام رساندن ده ها پروژه موفقیت آمیز در تخصص های مختلف پزشکی
حضور افراد متخصص و کارشناسان کادر درمان در تیم دکتر مهندس
و چندین مزایای دیگر که پس از سپردن پروژه خود به تیم ما متوجه آنها خواهید شد
پشتیبانی تخصصی در زمینه امنیت، بارگذاری محتوا و پاسخگویی به سوالات بیماران

تفاوت سئو معمولی با سئو وبسایت های پزشکی

هدف تمامی اقدامات مربوط به وبسایت‌ها این است که لینک آن در صفحه اول گوگل نمایش داده شود؛ اما هر حوزه‌ای هم اهداف مخصوص به خود را دارد. این اهداف به نوعی تفاوت را نشان می‌دهند. حال تفاوت سئو سایت پزشکی با دیگر سایت‌‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • توجه به عبارات کلیدی مورد جست‌وجو از جمله تخصص و نام بیماری‌های مختلف
 • توجه به جزئیات بیشتری از جمله تولید محتوای تخصصی
 • داشتن جامعه آماری متفاوت با اهداف خاص

اهمیت توجه به سئو سایت پزشکی

هدف اصلی از سئو وبسایت پزشکی این است که لینک سایت پزشکی یا مرکز درمانی در کلمات کلیدی مورد نظر در لینک یا حداقل صفحه اول گوگل نمایش داده شود. در حال حاضر بیشتر بیماران از اینترنت نه تنها برای پیدا کردن پزشک، بلکه دریافت اطلاعات در خصوص بیماری خود استفاده می‌کنند. در اینجا سایت پزشک متخصص یا مرکز درمانی که دارای اطلاعات جامع و کافی باشد، در صفحه اول نشان داده خواهد شد. البته همه این‌ها به شرطی است که مطالب و ساختار سایت مطابق با اصول سئو نوشته و طراحی شده باشند.

در حال کلی، اهداف و مزایای داشتن وبسایت و توجه به سئو سایت پزشکی شامل موارد زیر هستند:

 • افزایش بازدید و درآمد پزشک
 • افرایش تعداد بیماران
 • برندینگ نام پزشک (پزشکی که سایت داشته و اطلاعات مرتبط با بیماری را منتشر می‌کند، تصویری مثبتی در ذهن بیماران به وجود می آورد. به این صورت که آن پزشک نسبت به آن بیماری اطلاعات و دانش کافی و همچنین توجه ویژه‌ای به بهبود بیماران خود دارد.)
 • افزایش رضایت بیماران نسبت به دریافت خدمات از طریق اینترنت

البته موارد زیر هم دلایل توجه به سئو سایت پزشکی را هم نشان می‌دهند:

 • حدود 70% کاربران در جهان، اطلاعات پزشکی خود را از طریق اینترنت جست‌وجو می‌کنند
 • بیش از 75 درصد ترافیک سایت‌های پزشکی فقط از طریق موتورهای جست‌وجو به دست می‌آید.
 • در حال حاضر، اطلاعات پزشکی و بیماری جزو مواردی هستند که در اینترنت با نرخ بالایی جست‌وجو می‌شوند.
 • با توجه به افزایش تعداد سایت‌های پزشکی، چه سایت اختصاصی و چه سایت های نوبت‌دهی، گرفتن رتبه در چنین وبسایت هایی سخت‌تر از فروشگاه اینترنتی است.

کرونا و توجه به سایت پزشکی

به هیچ وجه نمی‌توان تاثیر کرونا بر افزایش فعالیت اینترنتی از جمله خرید را از طریق اینترنت منکر شد. با توجه به شلوغی مراکز درمانی در دوران کرونا و احتمال افزایش ابتلا، بیماران ترجیح دادند تا به جای اینکه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه کنند، از طریق اینترنت به دنبال متخصص باشند. در حال حاضر نمی‌توان داده دقیقی در خصوص تعداد سایت‌های پزشکی مطرح کرد؛ اما به جرات می‌توان گفت که بعد از کرونا شاهد افزایش تعداد سایت‌های پزشکی یا حداقل ثبت نام پزشکان در سایت‌های نوبت دهی بوده‌ایم.

تفاوت نوع جست‌وجو در سایت های پزشکی

کاربران در خصوص مسائل پزشکی به دو صورت جست‌وجو می کنند:
 • تخصص
 • نام بیماری یا علائم‌ها
در قدم وقتی شخصی به بیماری دچار شده و علائمی را در بدن خود مشاهده می‌کند، آن علائم را جست‌وجو می‌کند. برای مثال، فرض بگیریم که شخصی دچار سردردهای مزمن و طولانی شود. در این حالت و با توجه به اینکه شناختی نسبت به نوع بیماری مرتبط ندارد، علائم آن یعنی «دلایل سردردهای طولانی» را جست‌وجو می‌کند. در سایتی که دلایل و ریشه های سردرد را توضیح داده شود، در نتایج نشان داده می‌شود. کاربر بعد از متوجه شدن دلایل و شناخت بیماری، حال به دنبال آشنایی بیشتر با بیماری و در نهایت پیدا کردن متخصص خواهد رفت. مورد بعدی بر اساس نام تخصص است. در این حالت شخص از عبارت متخصص آن بیماری برای جست‌وجو در گوگل استفاده می‌کند. برای مثال، شخصی که به میگرن مبتلا است، باید برای درمان به دنبال متخصص مغز و اعصاب برود. در حالت از کلیدواژه «متخصص مغز و اعصاب» استفاده می‌کند. در هر دو حالت، سایتی که روی سئوی عبارات با کلید واژه مرتبط کار کرده باشد، در صفحه نتایج نشان داده خواهند شد. در حال کلی، اهداف و مزایای داشتن وبسایت و توجه به سئو سایت پزشکی شامل موارد زیر هستند:
 • افزایش بازدید و درآمد پزشک
 • افرایش تعداد بیماران
 • برندینگ نام پزشک (پزشکی که سایت داشته و اطلاعات مرتبط با بیماری را منتشر می‌کند، تصویری مثبتی در ذهن بیماران به وجود می آورد. به این صورت که آن پزشک نسبت به آن بیماری اطلاعات و دانش کافی و همچنین توجه ویژه‌ای به بهبود بیماران خود دارد.)
 • افزایش رضایت بیماران نسبت به دریافت خدمات از طریق اینترنت
البته موارد زیر هم دلایل توجه به سئو سایت پزشکی را هم نشان می‌دهند:
 • حدود 70% کاربران در جهان، اطلاعات پزشکی خود را از طریق اینترنت جست‌وجو می‌کنند
 • بیش از 75 درصد ترافیک سایت‌های پزشکی فقط از طریق موتورهای جست‌وجو به دست می‌آید.
 • در حال حاضر، اطلاعات پزشکی و بیماری جزو مواردی هستند که در اینترنت با نرخ بالایی جست‌وجو می‌شوند.
 • با توجه به افزایش تعداد سایت‌های پزشکی، چه سایت اختصاصی و چه سایت های نوبت‌دهی، گرفتن رتبه در چنین وبسایت هایی سخت‌تر از فروشگاه اینترنتی است.

تفاوت سایت پزشکی با سایت های نوبت دهی

 

برخی پزشکان بیان می‌کنند که ما نیازی به سایت نداریم؛ چه برسد به سئو سایت پزشکی. در سایت‌های نوبتدهی عضو می شویم و تمام است؛ اما بین سایت اختصاصی با نوبت دهی تفاوت‌های زیر وجود دارند:

 • در سایت‌های نوبتدهی، بخشی از درآمد شما به آن‌ها اختصاص داده خواهد شد.
 • در یک تخصص، نام چندین پزشک دیگر هم وجود دارد و به نوعی شما باید با آن‌ها رقابت کنید. این رقابت بیشتر بر پایه امتیازی است که کاربران داده‌اند. حال اگر کاربری به هر دلیلی امتیاز ندهد یا فراموش کند، نام شما ممکن است که دیده نشود.
 • هیچ برندینگی روی نام شما وجود نخواهد داشت؛ در صورتی که با داشتن سایت اختصاصی، علاوه بر اینکه نام و لینک سایت خود را برند می‌کنید، تمامی درآمد به شما اختصاص داده خواهد شد.

سئو محلی سایت پزشکی و اختصاصی

در قدم اول، بیماران به دنبال متخصص یا مرکز درمانی هستند که به محل زندگی آن‌ها نزدیک باشد. هیچوقت یک بیماری که در شهر زاهدان زندگی می‌کند، به دنبال متخصص در شهر تبریز نیست. او اول از همه متخصص‌های ساکن در شهر خودش را جست‌وجو می‌کند؛ مگر اینکه در زاهدان آن متخصص نباشد. در این حالت شهرهای اطراف را جست‌وجو می‌کند. در اینجا سئو محلی سایت پزشکی قدرت خود را نشان می‌دهد.

در سئو محلی توجه به کلیدواژه شهر یا محله بیشتر است؛ برای مثال، «دندانپزشک در تهران»، «دندانپزشک در منطقه 7 تهران»، «متخصص زنان و زایمان در شیراز»، «متخصص اورولوژی در مشهد».

اگر بخواهیم که به صورت کلی برای عبارتی خاص سئو کنیم، علاوه بر اینکه سخت بودن به دلیل افزایش تعداد رقبا، زمانبر هم خواهد بود. توجه به سئو سایت محلی هم زود بازده است و هم هزینه کمتری خواهد داشت. پس چه بهتر که در عبارت کلیدی سئو سایت پزشکی هم به محل و هم به تخصص توجه شود.

سئو و بهینه سازی سایت پزشکی شامل چه خدماتی است؟

سئو (S.E.O) بیش از ده ها و یا حتی صدها فاکتور ریز و درشت دارد که تک تک این فاکتورها تاثیر مستقیمی روی روند رشد سایت می گذارند. در ادامه قصد داریم به خدماتی که ما برای سئوی سایت شما ارائه می دهیم بپردازیم.
 

ثبت و ایندکس وبسایت شما در موتورهای جستجو (علی الخصوص گوگل) در صورتی که تازه تاسیس باشد

بهینه سازی تایتل ها، متادیسکرپشن ها، تصاویر و علی الخصوص کدنویسی (در صورت بهینه نبودن)

ویدیو مارکتینگ جهت سئو سایت پزشکی و برندسازی پزشکان

ارائه و انجام بهترین استراتژی های لینک سازی داخلی و خارجی و از همه مهمتر مطالب

بهینه سازی سایت شما از لحاظ تکنیکال (شامل افزایش سرعت سایت، فایل Robots.txt و…)

ثبت سایت های نوبت دهی پزشکی و برندسازی برای پزشکان

آنالیز کلمات کلیدی ترند و پرسرچ از گوگل و رقبای شما و <b>کلماتی که بیماران سرچ </b>می کنند

حل مشکلات فنی سایت و ارورهای سرچ کنسول (Search Console)

نوشتن محتوای تخصصی پزشکی توسط نویسندگانی از جامعه پزشکی

پشتیبانی کاملا رایگان و ۲۴ ساعته (حتی در روزهای تعطیل)

مراحل کار خدمات سئو سایت پزشکی تا رسیدن به نتیجه

 1. در قدم اول نیاز است که پزشک یک سایت اختصاصی داشته باشد. اگر پزشک یا متخصص سایتی از قبل نداشته باشد، در جلسات اولیه نیازهای او بررسی می‌شود تا قابلیت های سایت بر اساس آن ها تنظیم شود. اگر هم از قبل وبسایتی داشت، سایت از نظر ساختار سئویی و UX مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 2. قدم بعدی، بررسی کلیدواژه‌های اختصاصی است. به عبارتی، کدام کلید واژه‌ها مطابق با تخصص پزشک است و اینکه کدام یک بیشتر از بقیه جست‌وجو می‌شوند. در این حالت رقبا هم بررسی می‌شوند. بررسی کلیدواژه‌ها و میزان جست‌وجو و قدرت آن‌ها بر اساس ابزارهای خود گوگل انجام خواهد شد.
 3. بعد از بررسی سایت و کلمات کلیدی و بهینه کردن آن‌ها، خدمات تولید محتوا شروع می‌شود. تولید محتوای پزشکی باید به صورت تخصصی انجام شود. تخصصی از این لحاظ که هیچ اشتباه علمی نداشته باشد. تمامی مطلب (متن، عکس و ویدئو) قبل از انتشار توسط خود پزشک هم بررسی خواهند شد. همچنین مطابق اصول سئو نوشته و منتشر می شوند.
 4. قدم بعدی خدمات بازاریابی محتوا است. صرف تولید محتوا به خودی خود نمی‌تواند کمک کننده افزایش رتبه سایت شود. بلکه باید اقداماتی بعد از آن انجام شود تا هم محتوا بتواند کاربران هدف بیشتری را به سمت خود جلب کند و هم اینکه شاهد افزایش رتبه سایت با سرعت بیشتری باشیم.
 5. تبلیغات، بک لینک و ثبت در دایرکتوری ها اقدامات بعدی هستند که باید انجام شوند. در حوزه سئو محلی توجه به ثبت لینک سایت در دایرکتوری ها اهمیت زیادی دارد. نداشتن تبلیغات و انجام ندادن اقداماتی برای افزایش بک لینک باعث کند شدن رشد رتبه سایت خواهند شد.

در سئو محلی توجه به کلیدواژه شهر یا محله بیشتر است؛ برای مثال، «دندانپزشک در تهران»، «دندانپزشک در منطقه 7 تهران»، «متخصص زنان و زایمان در شیراز»، «متخصص اورولوژی در مشهد».

اگر بخواهیم که به صورت کلی برای عبارتی خاص سئو کنیم، علاوه بر اینکه سخت بودن به دلیل افزایش تعداد رقبا، زمانبر هم خواهد بود. توجه به سئو سایت محلی هم زود بازده است و هم هزینه کمتری خواهد داشت. پس چه بهتر که در عبارت کلیدی سئو سایت پزشکی هم به محل و هم به تخصص توجه شود.

خدمات تیم دکتر مهندس

تولید محتوای پزشکی

بیزنس کوچینگ